Medovina


Niečo o nápoji staroslovanských národov                                                            

Medovina je považovaná za nápoj staroslovanských národov, i keď je dokázané, že tu bola skôr než ľudstvo samé. Je to na zamyslenie, no ako sa ukázalo, včely tu boli dávno pre nami a práve tie medovine založili prvé základy.
Prvá medovina pravdepodobne vznikla v dutinách stromov, kde mali včely svoje úle. Vplyvom dažďa sa vzniknutý med narieďoval a za spolupôsobenia prirodzených kvasiniek vznikla z roztoku prvá medovina. Medovinu nachádzame v dejinách stolovania u starých Grékov,Rimanov a staroslovanských národov. V minulosti ju považovali za zdroj života, múdrosti, sily, a ako afrodiziakum nápoja lásky. Aj preto bola prednostne podávaná kráľom a kráľovským rodinám. Z historických zdrojov sa dozvedáme, že vikingskí bojovníci dávali piť medovinu nováčikom, ktorých prijímali medzi seba, pretože verili, že im dodá silu v boji. Medovina bola takisto považovaná za sladký nápoj lásky, a vraj práve z nej vzniklo pomenovanie medových týždňov. Mladomanželom sa po obrade podávala medovina, ktorá mala spečatiť ich plodný život. Čo je však pozoruhodné, dokonca aj výsledky výskumov poukazujú na to, že medovina má vplyv na pH ženského organizmu, čo má zásadný vplyv na narodeného potomka.Nepochybne výrazné liečivé účinky medu sú známe už od začiatkov jej využitia. Dnes je vedecky potvrdené, že tou tajnou silou je antimikrobiálna aktivita včelieho medu. Pri hodnotení antimikrobiálnemu účinku veľkého množstva rôznych medov z mnohých kútov sveta sa došlo k záveru, že najkvalitnejšie medy pochádzajú z rôznych  oblastí strednej Európy, a teda i Slovenska. Medovina je predovšetkým vhodná na udržanie si vitálnej a duševnej sily. Pôsobí taktiež pozitívne na náš imunitný systém, a podľa najnovších poznatkov obsahuje podobne ako hroznové víno antioxidačné látky na báze polyfenolov. Tie odstraňujú z tela voľné radikály, ktoré sú jednou z príčin vzniku rakoviny. Ak však chceme hodnotiť medovinu ako liečivý nápoj, nesmieme zabúdať, že je to alkohol, a tak tu platí pravidlo, „menej je viac“. Optimálne množstvo je vypiť 1 – 2 dcl medoviny denne, čo samozrejme závisí na organizme každého z nás. Pokiaľ je medovina konzumovaná s mierou, na náš organizmus pôsobí blahodarne. Alkohol povzbudzuje látkovú premenu a podporuje prekrvenie, etanol reguluje hladinu cholesterolu v tele, zvyšuje tvorbu HDL (dobrý cholesterol) a znižuje hladinu LDL (zlý cholesterol).


Čo je medovina 

Medovina je vykvasený alkoholický nápoj z medu teda víno z medu. Je to prírodný nápoj sladkej opojnej chuti a jemného medového buketu. Vzniká kvasením medového roztoku za pomoci ušľachtilej kultúry vínnych kvasiniek. Medovina vyrobená tradičnou technológiou obsahuje zväčša 12 – 14 % objemu alkoholu. V druhom prípade aromatické látky medu zostanú zachované, ale kvôli zvýšenému obsahu bielkovín bude medovina zakalená a jej čírenie si vyžiada dlhší čas. Medovina sa stáča dvakrát. Proces zrenia pomocou ušľachtilej kultúry vínnych kvasiniek trvá niekoľko mesiacov až rokov pri teplote do 10°C. Počas tohto obdobia sa formuje charakter medoviny. Dĺžka zrenia je rozhodujúca pre výsledné vlastnosti nápoja.
Potom nasleduje filtrácia tekutiny, aby bola priťažlivá chuťovo, čuchovo a vizuálne. Vzhľadom na finančnú náročnosť to v malovýrobe nie je nevyhnutné. Napokon sa nápoj plní do fliaš. Medovina sa podáva chladená na 14°C až 18°C ako aperitív, či dezert. Servíruje sa v kombinácii s múčnikmi, ovocím a korenistými jedlami. Horúca medovina pri teplote 55°C až 60°C dobre padne v chladnejšom období, lebo zahreje organizmus. Pije sa čistá. 

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára